Freedom Pathfinders

Ve Conquearth 2 se objevila nová frakce určená speciálně pro nováčky. Pokud si tuto frakci zvolíte, můžete si po dosažení 100 000 bodů zvolit standardní frakci.

To je jistě výhodné pro hráče, kteří ještě neznají herní principy. Frakci si zvolí až po seznámení s hrou. Je ovšem volba této frakce tak výhodná, jak se snaží tvářit?

Výhody:

Nejprve se podívejme, jaké má nová frakce výhody.

+10% produkce elektřiny v elektrárně
Trochu obšlehnuté od TC (kteří mají stejný bonus ale ve výši 25%).
Nicméně ze začátku hry (kdy nemáte pokročilé elektrárny) je tento bonus dost zásadní. Tento bonus Vám trvale šetří ~1 lvl elektrárny.
Nezapomeňte na tento bonus při přechodu k UWA nebo NF ! (sníží se produkce elektřiny).

Šrotiště
FP mají v záložce armáda novou funkci (šrotiště). Šrotiště obnovuje část surovin z vlastních ztrát armády.
Pokud tedy přijdete o část armády (špatně naplánovaná mise, obrana), můžete si ve šrotišti vzít zpět suroviny.
Suroviny se navíc nepřičítají automaticky, ale na povel. Takže pro útočníka to neznamená další zisk.

Pro nováčky je toto jistě zajímavá funkce. Pokud hru ještě neznáte, určitě uděláte pár chyb a díky šrotišti pro váš nebudou tak zásadní.

Větší šance na verbování
FP mají základní šanci na verbování 95%. Takže skoro každá mise se zdaří. To bude jistě motivovat nováčky k většímu verbování (což je funkce mnohými podceňovaná, ale na začátku hry velmi důležitá).
Navíc ztráta naverbovaných vojáků není takový zásek do rozvoje, jako ztráta vlastní armády.

Zde je ovšem nutno přiznat, že tento bonus v zásadě jen kompenzuje nemožnost vyzkoumat upgrade pro verbování (dostupná UWA a TC), který šanci na verbování upravuje na 100%.

Levnější kasárny a kryty
Snížena cena kasáren a krytů je na začátku hry velmi fajn. Kasárny potřebuje každý a i každý kousek uspořené oceli vás posune vpřed.
Levnější kryty zase budou motivovat nováčky je používat, což by mělo snížit motivaci na ně útočit (aby hru hned nevzdali).

Levnější povrchový důl
Samozřejmě, že levnější zdroj oceli do začátku hry je fajn. Nováčci, kteří si zvolí FP tak budou mít více oceli a rychlejší rozvoj.

Je zde ovšem jedno úskalí. Levný povrchový důl lze snadno stavět a nováčci by ho mohli „vytunit“ aniž by se jim suroviny vložené vrátily (důl je funkční jen po dobu provozu starého reaktoru).
Vzhledem k tomu, že nováčci hru neznají, mohou se této chyby při levnějším dolů snáze dopustit.

Nevýhody:

FP mají opravdu zajímavé výhody pro nováčky. Co ale nevýhody?

Nemají k dispozici upgrady:
Vzhledem k tomu, že upgrady Vás vždy posunou hodně vpřed, je jejich absence pro FP značný zásah do strategie.
Jistě je to i ochrana, aby nováčci hned nenaklikali dostupné upgrady (nemůžete mít všechny) a nezablokovali si budoucí výzkumy. Ale stejně nemožnost zvednout si produkci oceli nebo snížit spotřebu vozidel je dost zásadní.

Nemají speciální jednotky:
Tohle bude asi problém, jen pokud hrajete za TC (Sršeň vám asi bude scházet).
NF ani UWA nemají speciální jednotky k dispozici z počátku hry, takže zde to žádný problém nepředstavuje.

Nemají běžné bonusy frakcí
Tato nic moc neříkající nevýhoda je ve skutečnosti zásadní. FP nemají žádný frakční bonus, co upravuje vzorce výpočtu ani žádnou slevu na výzkumy!

Co Vám bude za začátku chybět?
Bonusový slot (UWA) umožňuje více verbovat, farmit aniž byste museli stavět drahé signální centrum. Také výrazně rychlejší trénink a levnější válečná továrna vám v začátku hry hodně pomůžou. V neposlední řadě levnější biotechnologie Vám umožní rychle získat pokročilou pěchotu.

Bonusová produkce uranu (NF) asi není ze začátku tak zajímavá. Bonus produkce jaderné elektrárny a levnější jaderná technologie (která otevírá pokročilé výzkumy) už ovšem mnohým může chybět.

O 25% větší výroba elektřiny (TC), plazmová svařovna a rychlejší výzkum umožňuje TC velmi rychlý rozvoj. Také radarová technologie je důležitá pro velitelství (další báze). V neposlední řadě chybějící levnější výzkum motorů vás „dožene“ při výzkumu prvních vozidel.

Zde je vidět, že bonusy frakcí jsou i z počátku hry zásadní a jejich absence může mnohým hráčům vadit.

Závěr:

FP jsou rozhodně pro nováčky zajímavou frakcí. Možnost zvolit si frakci (zásadní rozhodnutí) až po pochopení principů hry mnohým hráčům pomůže (a zachrání je před špatnou volbou).

Bonusy FP jsou orientovány na začátek hry (a tak je musíte posuzovat). Samozřejmě, že všechny frakce mají lepší bonusy, ale ne všechny ze začátku hry využijete (proto nemá smysl je porovnávat s FP).

Nezkušení hráči ocení především šrotiště a levnější základní budovy.
Také zvýšená šance na verbování vám umožní rychlejší získání armády a možnost farmení.
Bonus k produkci elektřiny zase uspoří suroviny na stavbu elektráren.

Pro zkušené hráče je ovšem volba FP diskutabilní. Nevýhody volby této frakce nejsou zcela zanedbatelné a řekněme si upřímně, že výše zmíněné výhody nejsou pro zkušeného hráče nic extra (snad až na to verbování a levnější povrchový důl).
Jako zkušený hráč zřejmě ani nepoužijete šrotiště (víte, co máte dělat abyste neztratili armádu).

Dobij svet, postav superzbrane a vybuduj impérium.
Komplexní strategická webová hra s mnoha herními prvky.
Mnou vytvorená (fan projekt) Free-to-play a Free-to-win hra.
Žádné premium funkce ani reklamy. Pouze pro zábavu z hraní.

Conquearth